Самоосвіта педагогів

Захист педагогічного досвіду роботи вчителя української мови та літератури Ільченко Оксани Олександрівни на встановлення вищої кваліфікаційної категорії

Інтерактивна онлайн-взаємодія між учасниками освітнього процесу

Самоосвітня робота вчителя  КЗ "Черкаський ЗЗСО"

Учитель - основний чинник формування освіти. Від нього, його знань і вмінь залежить якість змін, які чекають школу. Тому сьогодні вчитель не може залишатися осторонь тих змін у педагогічній науці, які вдосконалюють навчально-виховний процес.

У нашій школі підійшли до вирішення питання самоосвіти таким чином:

• створені творчі групи;
  • вчителі індивідуально планують самоосвітню діяльність;
  • проводяться предметні практичні і теоретичні семінари на рівні школи і району для обміну досвідом;
  • заохочуємо молодих спеціалістів переймати досвід колег, які працюють творчо;
  • курси підвищення кваліфікації;
  • педагогічні тренінги, ділові ігри;
  • курси з вивчення ІКТ.

Форми самоосвіти педагога:
  •   поглиблена підготовка до уроків;
  • виконання до курсових та міжкурсових завдань;
  • заняття на очно-заочних  та дистанційних курсах;
  • виступи на семінарах;
  • участь у семінарах;
  • систематичне читання книг та періодичних видань.

Головними мотивами самоосвіти вчителя є:
  • бажання поліпшити слабкі сторони у викладанні предмета;
  • глибше і ширше вивчити теорію і практику даної проблеми;
  • не зупинятися на досягнутому;
  • активна позиція в інформаційному просторі.

Важливу роль в  організації, плануванні, контролі самоосвітньої роботи вчителя відіграє адміністрація школи та керівники ШМО.

Робота з всебічного аналізу діяльності  вчителя за підсумками попереднього навчального року починається з:
аналізу кількості і якості відкритих уроків, результативності діагностичних зрізів знань учнів;
участі у роботі творчих груп, МО, педрад, педвиставок;
урахування об'єктивності самоаналізу і самооцінювання діяльності вчителя.

На основі цих спостережень формулюються завдання на новий навчальний рік, рекомендуються в індивідуальному порядку напрями роботи для окремих вчителів, якщо це досвідчений вчитель, то й питання самоосвіти відповідно може бути глибшим, об'ємнішим. наприклад, моніторинг якості освіти. Це питання розраховано на декілька років, тому й вимагає певної роботи вчителя.

Досить результативним у плані самоосвіти є принцип: краще раз побачити... Тому досвідчені вчителі отримують завдання від творчої групи розробити ряд уроків з певною проблемою, наприклад:
  • розвиток творчих здібностей учнів на уроці;
  • втілення інноваційних технологій у навчальний процес;
  • самоосвітня діяльність учнів-запорука успіху;
  • робота вчителя з медіатехнологіями;
  • створення презентацій;
  • робота з конструктором уроків.

-
Відбувається взаємовідвідування учителів школи таких уроків, спільне обговорення. Такий досвід дає змогу вчителям, заради яких організовано таку форму роботи, самим дійти висновку: в якому напрямі планувати особисту самоосвітню діяльність.

-
Ми не залишаємо поза увагою самоосвітню роботу молодих вчителів. Дуже важливо підтримати молодих фвахівців, допомогти їм втілити теоретичні вузівські знання в навчальний процес. Особливо це стосується планування, організації навчального процесу, ведення шкільної документації. У цьому практично і полягає самоосвіта молодого вчителя. Для розв'язання даної проблеми в школі організовано наставництво.

-
Кожен вчитель школи планує процес самоосвіти (за індивідуальними планами). Протягом міжкурсового і атестаційного періоду створює і поповнює портфоліо, в яке збирає творчі напрацювання, дидактичний матеріал, ознайомлюється з нормативними документами, досвідом колег, новою методичною літературою.

-
Питання самоосвіти виносяться на спільні педагогічні ради, засідання МО, систематично підбиваються підсумки самоосвіти роботи вчителя (співбесіди, звіти на засіданнях МО).

-
Ми досягли того, що самоосвітня діяльність вчителя в Черкаській загальноосвітній школі не стала штучною, а навпаки допомагає вдосконалювати як особистісну, так і професійну компетентність.